top of page

Да си изградим ново общество от роми - коментар към "Следващите 10 години"


construction-worker-shutterstock-e1382708425901-555x370.jpg

Асен Кончев е родом от Котел, по образование е икономист. Публикуваме неговия коментар към статията "Следващите 10 години. Какво ни очаква след "Интеграцията"? Част Първа".



Аз ще си позволя да коментирам настоящия анализ като ще се придържам към умерени критики по отношение на различни констатации в материала. Помня времето, когато имахме за премиер един самозван цар, тогава се пръкна идеята за „Десетилетието на ромското включване” и за жалост си остана само документ, просто защото беше приет, заради хатъра на надигналата се интелигенция в ромската общност и активистите на по-младата генерация интелигентни роми.


Мисля си, че бяха малцината вярващи в този документ, аз лично никога не съм вярвал, че кое и да е правителство ще погледне сериозно на ромските проблеми.


Катуница, Аспарухово и Орландовци се случват, тъй като най-бедната и необразована прослойка в ромското общество е използвана за демонстрация с цел изместване на реалните проблеми на обществото и фокусирането на вниманието върху да кажем интересна тема от сивото ежедневие на средния българин. Като ролята на журналисти кукловоди е решаваща. Разбира се, че сумата от 1,26 милиарда е добра сума за основа на изграждане на ново малцинство – да бъде фундамент за социално-икономическото и образователно израстване на ромското малцинство, но парите не бяха дадени, защо ли?


Ами защото зад всеки план, програма, реформа стои законодателство и зад всяко законодателство бюджет и политическа воля, а ние нямахме нищо от гореизброените фундаментални неща, та да си изградим ново общество от роми – независими, образовани, предприемчиви и професионалисти.


Моето мнение е, че ние и без тази сума сме в състояние да изградим едно ново макар и затворено в себе си общество – подобно на това от евреи и арменци. Просто е нужно да осъзнаем, че нещата са в нашите ръце и всеки един от нас може да допринесе за това по-добро ромско общество.


За мен фундаментът е поне основно образование, предприемачество и за тези с високо образование работа отново като предприемачи, а също и вяра, че можеш сам да постигнеш много и да надскочиш себе си.


Естествено звучи като философия, но аз вярвам в това, че всеки ром, ако постави пред себе си цел да има поне основно образование и да придобие занаят или друг вид предприемачество, то тогава ще постигне много в живота и ще помогне на други.


Разбира се, нужно е много работа с най-ниската прослойка – там трябват финанси, ама откъде? Ами, от самите нас – елементарно, няма как да чакаш от "дас" да ти даде, та после да го туриш в джоба си!


Тази най-ниска прослойка се афишира пред обществото като лице на ромите при все, че това е една много малка част от ромите в България.


Много добра идея е да бъде създаден фонд за основа на изграждане на ново ромско общество


и този фонд да бъде ръководен от фондация, но е нужно едно много лесно и в същото време много трудно нещо – да повярваме в себе си!

bottom of page