РОМСКИТЕ ПАРТИИ БЯХА УПОТРЕБЕНИ! Интервю с лидера на партия "ЩИТ" Асен Иванов
Водач на листата на Синята Коалиция в Пазарджик през 2009 г. е сегашният външен министър на България Даниел Митов. Асен Иванов от партия "ЩИТ" е трети по ред в листата.
Днес в българското общество господства мнението, че ромите винаги са били електорат на БСП и ДПС. Фактите от близкото минало говорят друго. Демократичен Съюз "Рома", Обединен ромски съюз, партия "Свободна България", партия "ДРОМ" - това са само част от ромските формации, които са подкрепяли сините по пътя им към властта. „Свободни роми” реши да попита един бивш коалиционен партньор на Синята Коалиция, защо десните забравиха ромската подкрепа и се включиха в хора на антициганското говорене.
През 2009 г. партия „ЩИТ”, с председател Асен Демирев Иванов, подписва споразумение със Синята Коалиция за съвместно явяване на парламентарните избори. На специална пресконференция Петър Москов, Иван Костов и Мартин Димитров изразяват радостта си от присъединяването на ромската партия (чуйте изказванията в звуковия файл към линка dariknews.bg). Представители на „ЩИТ” получават места в сините листи - второ място в Сливен и две трети места в Пазарджик и в област София. Нито един от ромските кандидати не влиза в парламента, но ромските гласове помагат на други кандидати да станат депутати. След изборите, когато сините заемат новите си депутатски места, СДС и ДСБ нямат повече нужда от ромската партия. Ето и цялото интервю с Асен Иванов.
Господин Иванов, как се захванахте с политика?
Аз съм родом от Симеоновград. Произхождам от обикновено циганско семейство. Баща ми беше работник в каменоломна, майка ми работеше в ТКЗС. Средното си образование завърших в родния си град, след това записах полувисш институт за учители в Сливен, но прекъснах и отидох да работя в Слънчев Бряг. Преминах всички етапи от сервитьор до управител на комплекс. С политика започнах да се занимавам през 1994 г., тогава станах член на ОРС начело с Васил Чапразов. Създаде се НПО и в моя град, както повечето цигани тогава, така и аз повярвах, че можем да променим статуквото, но видяхме, че няма да стане по този начин. После учредихме партия „Свободна България” на Цар Киро. Тръгнах си оттам, защото бях наклеветен, иначе с него запазихме добри отношения. След това ме поканиха в партия „Рома” на Тома Томов, но се разделихме с него по време на едни местни избори, защото той искаше да помогна на ДПС в моя край. Когато Томов ме изолира се свързах с други недоволни хора и решихме да си направим наша партия. Почнаха да се вливат при нас структури на „Рома“, „ДРОМ“ и „Евророма“.
Защо ромите мигрират от партия в партия?
Защото са недоволни, не могат да се реализират там и отиват в нова партия.
Партия не се създава лесно, без пари не става. Дали хората не са привлечени от парите?
Ние от партия „ЩИТ” никога не сме взимали пари от никого. Сами сме финансирали всичко. Дори, когато се коалирахме със сините, не получихме от тях нито лев, дадоха ни само места в листите. Отчитам това, като грешка от наша страна, защото гласовете накрая отидоха за тях.
Защо отидохте на избори със „Синята коалиция” през 2009 г.?
В началото ние нямахме лостовите механизми, с които разполагаха Тома Томов, Илия и Кънчев и се лутахме. Лявото пространство беше запазена зона за Томов, той работеше с БСП. Имахме срещи с НДСВ, нещата там отначало тръгнаха много добре, но се случи нещо непредвидено, което ще запазя в тайна, затова отношенията ни охладняха. Аз имах стари познати при сините и им звъннах и така стигнахме до разговори с Иван Костов.
Какво Ви донесе тази коалиция?
Като нова и никому непозната партия ние имахме нужда от популярност, получихме я и не само това, беше ни дадено онова, което до тогава не беше давано на циганска партия – предни места в листите. В момента и ДПС го прави, но при тях замисълът е много по-далновиден, моделът им засега успява, трябват им послушници, такива като мен не са им нужни.
Вашите кандидати не влязоха в парламента, но вие помогнахте на сините кандидати. Не се ли почувствахте употребени?
Абсолютно! Не само аз и партия ЩИТ, но това става с всички ромски партии. След изборите отидох на Раковска да се срещна с Мартин Димитров, но той отказа да ме приеме. След това съм правил много опити да се свържа по телефон и с Димитров, и с Костов, но спряха да ми вдигат. Затова след като ни употребят като презерватив ни изхвърлят и чакат следващите избори.
Защо сините имаха нужда от ромска партия през 2009 г., а днес вече нямат нужда? Какво се промени оттогава?
Сините нямаха никаква нужда от нас, те имаха нужда от нашите гласове. Ако ние не бяхме с тях, едва ли сините щяха да влязат тогава в парламента. Давам веднага пример, резултатите са повече от красноречиви. На изборите за Европарламент на 7 юни 2009 г. сините получиха 224,000 гласа. На 19 юни аз подписвам с Костов и Димитров и на 5 юли те получават 284,000 гласа. Една трета от тези гласове да са наши цигански за тях беше добре дошло, а те бяха много повече, знам го със сигурност обаждаха ми се хора от цялата страна. Днес, не че нямат нужда от нас, напротив, имат, но забелязва се и засилване на национализма у българите. Усети се един отлив на български гласове. Още повече през 2009 г. имаше определено критики към сините от Европа във връзка с това, че е много осезаема дискриминацията в България, как може в страната да има около милион цигани а да ги няма никъде. Тогава се говореше да започне постепенно внедряване на образовани цигани във власта, първо на ниво общини. Дори в Синята Коалиция се обсъждаше Агенция за малцинствата. За огромно съжаление всички цигански партии, които влизат в коалиции с българските партии, дефакто подписват брак, който не може да бъде консумиран.
Не излезе ли идеята за такава Държавна агенция за малцинствата от Радан Кънев?
Идеята дойде от самия Иван Костов, а Радан Кънев беше съвсем младо момче, което прохождаше в политиката тогава и се учеше покрай Костов. Всичко си остана само на думи. После забравиха какво са говорили.
През 2009 г. Вие се обявихте срещу ДПС. Костов също твърдеше, че ще разбият монопола на ДПС. Пет години по-късно ДПС отчита увеличаване на ромския си електорат. Как си обяснявате тези процеси?
Трябва да се чете историята като Библията, там всичко е написано, просто трябва да се тълкува. ДПС е турска партия или на българските турци и в този аспект не трябва да се забравят две неща: Турция е била велика империя и има своите гении и второ лидерът и основоположникът на ДПС е бил уважаван агент на ДС. Те първи прозряха, че гладен и прост народ лесно се командва.
Какво мислите за изказването на министър Петър Москов по адрес на ромите?
С Москов се познаваме лично, не отричам, много умен мъж, но от него винаги лъхаше на неприязън към нас циганите, да не казвам омраза.
Вие се познавате добре и с Кирил Рашков, как си обяснявате събитията в Катуница?
Катуница беше постановка. Три дни преди да стане тази случка аз бях у дома му в Катуница. Готвихме си за избори, на никой не му е минавало през ума, че такова нещо ще се случи. Това беше постановка на управляващите тогава, целта беше да рекетират Цар Киро. Да му вземат пари, злато, каквото могат и да не го пуснат на избори. Много доноси имаше срещу него от един българин, който се прави на цигански лидер. Но той си е българин, службите са го внедрили сред нас да снася информация.
Мисля, че се досещам за кого говорите. Този човек е чест гост в българските телевизии.
Да, точно така. Медиите му създават имиджа. Циганите си мислят, че той ги защитава.
Обяснете, по какво се различава партия „ЩИТ” от партиите „Евророма” и „ДРОМ”, например?
Най-напред искам да направя един паралел между тези две партии. Ако лидерът на ,,ДРОМ“ вадеше пари от джоба си, за да финансира почти цялата си кампания, то Кънчев се чудеше как и от кой кандидат да изкара някой лев. Имаше един случай в Свиленград, където го бяха повикали и той влезе в махалата и раздаваше конфискувани чорапи, явно някой митничар му ги е дал. И не са само тези двете партии, ако трябва да бъдем откровени, според мен, най успешният политик сред циганите беше Томов с ,,Рома,, сега си е направил ,,ЕСИ,,. Що се касае до "ЩИТ" ние сме народняшка партия.
През 2011 г. направихте опит за самостоятелно участие на местните избори. Защо ЦИК заличи регистрацията на вашата партия за изборите?
Съзнателно не ни допуснаха на изборите. Ние внесохме нужните подписи и всичко останало и ЦИК ни регистрира. После откриха някакво разминаване, нали знаете внасят се много подписи, процедурата е тежка, и анулираха регистрацията. Обжалвахме пред Върховния съд, той задължи ЦИК да ни даде допълнителен срок. Направихме каквото искаха, накрая пак измислиха нещо и ни дадоха много къс срок. Разбрахме, че няма стигнем до изборите. По това време Томов и Кънчев имаха позиции и те виждаха в нас конкурент. Създадоха ни административни пречки, за да не се явим в изборите, но те знаеха, че по махалите не ги искат вече и резултатите от изборите го показаха.
Какво имате предвид?
Всички бяха настръхнали срещу кардарашите. Посрещат ме на входа на едно сливенско село и ми казват, господине, ако си кардараш не стъпвай в селото ни.
Защо ромските партии се представят все по-зле на избори?
От самото създаване на първата наша партия ,,Свободна България,, бях започнал да предупреждавам за избора на кандидат-общинските съветници. Там в списъците е имало хора, които трудно си пишеха имената и срещу 20 лв. проваляха сесиите. Един малък куриоз, за да се посмеете, макар, че то си е за плакане, но случаят е истински. Става въпрос за една община, където имаше петима общински съветници и един заместник кмет циганин. След една година кметът на общината излиза в отпуск и общината е поета от нашето момче. Една сутрин секретарката отваря вратата и му казва "Господине, дойде имейл за Вас", а неговият отговор бил "Поканете го да влезе".
Миналата година имаше опит за обединителна среща на ромските лидери в Боровец, бяхте ли там?
Да, бях там, говорихме за обединение, но не можахме да стигнем до консенсус. По принцип всички дадоха своето съгалсие за обединение, но нямаше последващо събиране, не се стигна до действия, всичко остана на думи и на чашка ракия.
Знаете ли кой финансира тази среща, чу се, че това е ДПС?
Не е ДПС, Александър Филипов, който беше заместник-министър при царя, е дал парите за тази среща.
Могат ли бедни хора да правят политика?
Не могат, бедни хора не могат да правят политика. Политиката я правят богатите с цел да станат по-богати. Но въпреки всичко сърцати хора могат да успеят, когато имат идея, за която да се борят, дори да не са богати.
Смятате ли да участвате на следващи избори?
Все още се колебая, определено ще са нужни много средства, а за избори подготовка се прави още като свършат предните избори. Трябва много свободно време и свободни пари, така че ще помисля до средата на март.
Какво ще посъветвате младите роми?
Да не се срамуват от произхода си и по-често да ходят сред нашите хора в махалите, защото това ще ги научи как трябва за в бъдеще да процедират, за да успеят. Самите ние не искаме да се изслушваме и да черпим опит един от друг. Това трябва да се промени. Затова има смисъл от такива разговори, защото младите няма откъде другаде да научат тези факти.